Medyczne zastosowanie konopi

lek z konopiKonopie mają w swoim składzie około czterystu substancji chemicznych. Właściwości psychoaktywne wykazują kanabinoidy THC, ale w konopiach występują też inne związki. Przykładowo związki terpenowe i flawonoidy, które również mają działanie farmakologiczne. W celach medycznych wykorzystuje się odmiany o mniejszej ilości THC, a większej zawartości kanabinoidu CBD, który nie wykazuje działania psychoaktywnego.

Konopie medyczne pomagają w leczeniu wielu chorób, na przykład padaczki lekoopornej. Jednym z przykładów jest przypadek dziecka, u którego zastosowano lek z konopi. W efekcie terapii lekiem z konopi liczba ataków u tego dziecka zmniejszyła się aż o dziewięćdziesiąt procent. W ośrodkach naukowych bada się między innymi zastosowanie konopi medycznych w leczeniu cukrzycy. Zaobserwowano bowiem, że palacze marihuany są mniej podatni na wahania insuliny we krwi. Lek z konopi wykazuje także właściwości obniżające stężenie cholesterolu we krwi, jak również obniża ciśnienie wewnątrz oka, co jest wykorzystywanie w leczeniu jaskry. Konopie medyczne wykorzystuje się również w leczeniu chorób neurodegradacyjnych, na przykład stwardnienia rozsianego.

Historia stosowania konopi indyjskich w celach leczniczych sięga 12 tysięcy lat wstecz. Przez te lata uprawiano Cannabis Sativa powszechnie, wykorzystując na przykład do tworzenia miękkich włókien, wykorzystywanych do produkcji tkanin, oleju oraz papieru. Szacuje się, że w Polsce jest około miliona osób którym pomóc może medyczna marihuana. Od niedawna leki z konopi są już dostępne w aptekach na receptę.